Jak urządzić salon w stylu nowoczesnym?

Styl nowoczesny na dobre rozgościł się w wielu domach i mieszkaniach – idealnie odzwierciedla potrzeby współczesnego człowieka, jest funkcjonalny, a przy tym pozwala na pewną dawkę szaleństwa. W czasie aranżacji mieszkania w tym właśnie stylu warto postawić na oryginalność – istnieje zresztą ogromny wybór mebli i dodatków, których można z powodzeniem użyć. Co umieścić w salonie, by osiągnąć zamierzony efekt? Czym wyróżnia się styl nowoczesny?

Styl nowoczesny – charakterystyka

Mieszkania w stylu nowoczesnym są przestronne i jasne – człowiek świetnie się w nich relaksuje, ale dodają one również energii. Są jednocześnie funkcjonalne i modne, praktyczne i oryginalne. Właśnie na oryginalność warto postawić podczas aranżacji salonu – obecnie bowiem można wyrażać swoją osobowość, zainteresowania oraz pasje nie tylko poprzez ubiór, ale również poprzez sposób meblowania wnętrz. W stylu nowoczesnym ważne jest, by w jakiś sposób nawiązywać do swoich pasji i upodobań – pokazywać innym siebie. By goście, którzy wchodzą do jakiegoś pomieszczenia wiedzieli z góry, że mieszka w nim interesująca osoba, którą warto znać.

Styl nowoczesny odznacza się prostotą i minimalizmem. Warto postawić na jakiś jeden czy dwa zwariowane akcenty, ale ogólnie rzecz biorąc nie ustawiać w salonie wielu mebli. Najlepiej też tak wszystko zaaranżować, by wchodzący nie miał wrażenia chaosu, ale jednocześnie by przestrzeń była duża. Nowoczesność to wolność, otwartość – i takie powinny być pomieszczenia. Muszą zapewniać swobodę poruszania.

Interesujące meble i dodatki

Meble w stylu nowoczesnym nie powinny być zdobione, a raczej proste. Mogą się wyróżniać kształtem lub fakturą, ale nie przesadnymi zdobieniami. Najlepiej zresztą by były jasne i łączyły się z takimi materiałami jak szkło, stal, drewno egzotyczne czy tworzywo sztuczne. W nowoczesnych wnętrzach świetnie się też sprawdzi kamień, a nawet beton – meble i dodatki z betonu (na przykład doniczki czy stoliki) pojawiają się już od jakiegoś czasu w sklepach, więc można je zakupić do swojego salonu.

Jeśli zaś chodzi o atrakcyjne dodatki, najlepiej sprawdzi się w tym wypadku sztuka nowoczesna. Taki unikalny, nowoczesny obraz na ścianie czy rzeźba nadadzą charakter całemu salonowi. Jeśli zaś chodzi o kolory, warto postawić na te jasne – ale wyraziste dodatki, nawet w czerwonym czy limonkowym kolorze, to wspaniały pomysł. Dzięki nim cała przestrzeń będzie nie tylko przytulna, lecz również pobudzająca, energiczna. A do takich wnętrz aż miło wchodzić! Oczywiście, w salonie aranżowanym w stylu nowoczesnym nie może też zabraknąć najnowszych technologii! Telewizor nowej generacji, kino domowe, ale również na przykład takie wynalazki jak światło zapalane przy pomocy komendy głosowej – wszystko to dopełni całości, czyniąc ją spójną.