Krem na zmarszczki – czy to działa?

Kremy przeciwzmarszczkowe stanowią jeden z najbardziej rozbudowanych segmentów rynku kosmetycznego. Producenci prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie uwagi klientek, obiecując efekt porównywalny z zabiegiem liftingu lub z laserowym wygładzaniem zmarszczek. Czy jednak slogany reklamowe mają przełożenie na rzeczywistość? 

Drobinki diamentu, płatki złota, wyciągi z egzotycznych gatunków roślin, minerały z morskich głębin – współczesne kremy przeciwzmarszczkowe potrafią oczarować bogactwem substancji, które teoretycznie mają przywrócić cerze blask i młodzieńczy wygląd. Należy jednak wiedzieć, że działanie przeciwzmarszczkowe wykazują jedynie te składniki, o których nie mówi się w reklamach.

Jak działa krem przeciwzmarszczkowy?

Zadaniem kosmetyków zapobiegających efektom starzenia jest przede wszystkim pobudzanie naturalnych procesów odnowy skóry, nawilżanie i suplementacja składników odżywczych. Regularne stosowanie kremu ma na celu opóźnienie naturalnych procesów, w wyniku których cera traci jędrność. Nie znaczy to jednak, że krem nie jest w stanie spłycić istniejących załamań. Regularne stosowanie odpowiednio dobranego kosmetyku może przynieść bardzo dobre rezultaty.

Na jakie składniki warto zwrócić uwagę?

Chcąc ocenić faktyczną skuteczność danego kremu, nie należy sugerować się przekazem marketingowym. Warto natomiast przyjrzeć się składowi preparatu, który jest podany na odwrocie opakowania. Krem na zmarszczki powinien zawierać substancje z grupy przeciwutleniaczy, nawilżające oraz działające ochronnie.

Podstawą zawsze jest kompleks witamin. Kwas askorbinowy, czyli witamina C, to jeden z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy. Jego zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników, które mają bezpośredni wpływ na przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Kolejny niezbędny składnik to witamina A. Jej zadaniem jest pobudzenie naturalnych procesów regeneracji oraz stymulacja produkcji kolagenu i elastyny. W dobrym kosmetyku nie może zabraknąć witaminy E. Jest ona odpowiedzialna za regulację gospodarki tłuszczowej, dzięki czemu przyczynia się do odbudowy zewnętrznej warstwy ochronnej naskórka.

Kolejny składnik, który ma realny wpływ na walkę ze zmarszczkami, to kwas hialuronowy. Jako składnik kremu, związek ten działa w płytszych warstwach naskórka, gdzie przyczynia się do wiązania cząsteczek wody, zapewniając w ten sposób doskonałe nawilżenie. Bezpośredni wpływ na poprawę elastyczności cery ma natomiast koenzym Q10. Związek ten pobudza organizm do regeneracji i produkcji włókien kolagenowych, ułatwiając przy tym ich syntezę.

Krem do stosowania na dzień powinien też zawierać filtr promieni UV. Dowiedziono, że nadmierna ekspozycja na działanie słońca znacząco przyspiesza proces starzenia się skóry. Zapewnienie odpowiedniej ochrony (nie tylko w miesiącach letnich) ma zatem kluczowe znaczenie w walce ze zmarszczkami.

Warto zaznaczyć, że żaden z wyżej wymienionych składników nie zadziała już przy pierwszym użyciu kremu. Aby można było zaobserwować wyraźne efekty, każdy krem należy stosować regularnie przez kilka miesięcy.