Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Trądzik jest problemem, który dotyka przede wszystkim osoby młode. Nie znaczy to jednak, że skóra dojrzała nie jest narażona na pojawienie się nieprzyjemnych wykwitów. Warto natomiast wiedzieć, że w tym przypadku wymagana jest zupełnie inna pielęgnacja twarzy niż u nastolatków. Jak zatem poradzić sobie z problemem cery trądzikowej?

Problem trądziku u osób dorosłych wynika z obecności zaskórników, choć czasami zdarza się też, że jego podłożem jest stan zapalny skóry, występujący w obrębie dolnej partii twarzy (linia żuchwy, podbródek) i na szyi. Nieleczone stany chorobowe pozostawiają po sobie wyraźne ślady w postaci nieestetycznych blizn, problemu cery trądzikowej nie należy zatem ignorować.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Charakterystyczną cechą cery trądzikowej jest łuszczący się naskórek. Skuteczna pielęgnacja twarzy polega w tym przypadku na regularnym usuwaniu złuszczonego naskórka, należy jednak pamiętać, że tradycyjne żele peelingujące nie są w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że ten rodzaj cery wymaga szczególnie delikatnej pielęgnacji. Zapomnij też o tonikach bazujących na alkoholu, które doprowadzą do przesuszenia skóry. W rezultacie proces złuszczania ulegnie pogłębieniu.

Najlepszym rozwiązaniem będą łagodne toniki i żele oczyszczające. Cera trądzikowa wymaga też dogłębnego nawilżania. W tym celu warto sięgnąć po odpowiednie kremy. Pamiętaj jednak, że kosmetyki o tłustej konsystencji tylko pogłębią Twój problem.

Jeżeli wykwity ropne utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z dermatologiem w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności stanu zapalnego.