Kształtowanie wizerunku – od czego zacząć?

Wizerunek należy traktować jak inwestycję. Po pierwsze – jak cię widzą, tak cię piszą. Po drugie wizerunek ma ogromny wpływ na twoją pewność siebie. Może się wydawać, że tego typu postrzeganie świata jest przestarzałe. Niestety, pierwsze wrażenie, dobre samopoczucie i atrakcyjność są zawsze w cenie i stale poprawiają twoje szanse w różnych dziedzinach życia.

Kształtowanie garderoby

Przed wybraniem się na zakupy powinieneś określić, co lubisz. Wbrew pozorom to wcale nie jest proste zadanie. Każdy z nas jest w stanie stwierdzić, że pewne wzory i projekty podobają mu się bardziej od innych. Określenie własnego, spójnego stylu jest jednak znacznie trudniejsze. Dzieje się tak, ponieważ nasze postrzeganie ulubionych ubrań i deseni jest bardzo rozproszone – zwykle możemy stwierdzić, co podoba nam się na wystawie lub w konkretnej kolekcji. Ustalenie własnego wizerunku musi być jednak bardziej przemyślane. Swój wygląd należy oprzeć na trzech fundamentach: osobowości, niepowtarzalności i guście. Te pojęcia są nieco abstrakcyjne, ale z praktycznym planem wszystko uda się ustalić.

Pierwsze kroki w określaniu własnego stylu

Najpierw ustal, czy bardziej zależy ci na wygodzie, czy też wolisz wyrazistość. Odpowiedź na to pytanie pomoże ci w zdefiniowaniu, jakie tkaniny będą ci odpowiadały. Wbrew pozorom nie jest łatwo określić, co powinno się znaleźć w twojej szafie. Cóż z tego, że będzie tam wisieć piękna jedwabna koszula, jeśli nie masz czasu na jej odpowiednie pranie, prasowanie i przechowywanie. Niektóre materiały są wymagające. Uniwersalne są np. tkaniny i dzianiny bawełniane. Dobry materiał tego rodzaju potrafi nie tylko świetnie się prezentować, ale może długo służyć – nie wymaga także skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektórzy z nas lubią błyszczeć. Takim poleca się tkaniny jedwabne. Sprawdzanie katalogów to doskonały sposób na ustalenie podstawowej wiedzy dotyczącej bazy tkanin. Na tej podstawie uda ci się zdefiniować fundamenty swojego stylu.

Wyróżnij się!

Oryginalność osiąga się różnymi sposobami. Chcesz, by postrzegano cię jako nietuzinkową osobę? Skup się na kilku aspektach swojego życia i połącz je w całość. Jaką wykonujesz pracę? Co cię interesuje? Może lubisz jakiś specyficzny region? Jesteś fanem konkretnej muzyki lub aktorki? Czerp inspiracje z różnych źródeł. To miks wielu pomysłów tworzy oryginalny styl. Jeśli twój wzrok przyciąga surowa elegancja skup się na tkaninach i wykrojach powściągliwych. Musisz zaopatrzyć swoją garderobę w bazę ubrań klasycznych i stonowanych. Przydadzą ci się koszule i wizytowe spodnie. Nieco inaczej będzie, jeśli pociągają cię np. klimaty podróżnicze. Wówczas odpowiednią tkaniną dla ciebie może okazać się np. len. Co ważne – pamiętaj, że desenie i potrzeby można łączyć. Indywidualny styl określa cię w wielowymiarowy sposób i spełni wiele twoich potrzeb. Jeśli lubisz zarówno elegancję, jak i np. styl podróżniczy, postaw na jedwabną chustę z regionalnymi wzorami. Tego typu dodatek sprawdzi się na biznesowym spotkaniu, będzie też pasował do wieczorowej sukni.