Co lubią nasze oczy

Zmysł wzroku dostarcza nam mnóstwa informacji na temat otaczającego nas świata. Kiedy zaczyna szwankować, codzienne funkcjonowanie zostaje mocno utrudnione. Dlatego warto zrobić wszystko, aby dbać o swoje oczy. Co lubią nasze oczy? O czym powinny pamiętać wszyscy ci, którzy chcą długo cieszyć się wzrokiem w doskonałej kondycji?

Nawilżanie

Doskonale wiedzą o tym osoby dużo pracujące przy komputerze oraz w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wskazane są krople nawilżające do oczu, których obecnie znaleźć można w aptece całe mnóstwo. Dzięki temu każdy może dopasować krople do własnych preferencji. Nie wolno zapominać również o nawilżaniu powietrza. Nie trzeba nawet kupować drogich nawilżaczy. Wystarczy na grzejniku położyć ręcznik, który wcześniej zmoczony został wodą.

Przerwy w pracy

Osoby pracujące przy komputerze lub z dokumentacją papierową muszą pamiętać o robieniu przerw co godzinę. Przez 5 minut należy patrzeć w dal. Przez 3 sekundy należy również delikatnie uciskać przez zamknięte powieki gałki oczne. Takie proste ćwiczenia uchronią nasze oczy przed bardzo groźnym skurczem akomodacyjnym.

Spacery

Ruch na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na cały organizm – również na nasze oczy. Prowadzone przez naukowców badania pokazały, że codzienny trzygodzinny spacer jest jednym z czynników chroniących przed rozwojem krótkowzroczności.

Warzywa i owoce

Do swojej diety należy włączyć przede wszystkim te zielone, żółte oraz pomarańczowe. Dostarczają one dużych ilości witaminy A, C oraz E. Do tego znajduje się w nich cynk, luteina o zeaksantyna, czyli składniki niezbędne do utrzymania wzroku w doskonałej kondycji. Chronią one także nasze oczy przed zwyrodnieniami plamki żółtej. W ciągu dnia powinniśmy trzy razy sięgać po warzywa i dwa razy po owoce.

Dokładne usunięcie makijażu

Tyczy się tylko kobiet. Ogromnym błędem wielu pań, który negatywnie odbija się na kondycji oczu, jest niezmywanie makijażu. Pozostawiony na noc makijaż oczu może wywołać silne podrażnienie, alergię, a nawet stać się przyczyną zapalenia spojówek. Najlepiej sprawdzają się delikatne płyny do demakijażu, które rozpuszczają kosmetyki i nie wymagają pocierania delikatnej skóry powiek.

Chcąc długo cieszyć się doskonałą kondycją naszych oczu, nie wolno zapominać o przedstawionych zasadach. Nie bez znaczenia są również regularne badana wzroku, które pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i szybkie wdrożenie leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *