Zdrowie intymne kobiety

Każda kobieta powinna troszczyć się nie tylko o piękny wygląd cery czy ciała, ale również swoje zdrowie intymne. Niestety, wokół tego tematu narosło mnóstwo mitów, w które nadal wierzy bardzo duża liczba kobiet. Z kolei prawdziwe stwierdzenia są przez wiele pań bagatelizowane. Poniżej przedstawiamy twierdzenia nieprawdziwe i te, w które wreszcie warto uwierzyć.

Suchość pochwy to problem wyłącznie kobiet po menopauzie

W okresie przekwitania dochodzi do spadku poziomu estrogenów we krwi. Konsekwencją jest mniejsze nawilżenie pochwy i okolic sromu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to przypadłość dotykająca nie tylko kobiety w okresie menopauzy. Suchość pochwy może pojawić się jako konsekwencja zażywania określonych leków. Na szczęście dzisiaj w aptekach dostępne są wysokiej jakości preparaty nawilżające, które można stosować bez żadnych obaw.

Do higieny intymnej warto kupować specjalne środki

To akurat prawda. Każda kobieta powinna pamiętać, aby do mycia okolic intymnych wykorzystywać specjalne żele. Unikać trzeba tych aromatyzowanych. Najlepsze są środki, do wyprodukowania których wykorzystano możliwie jak najmniej produktów. Liczy się także kwaśne pH, czyli takie, które nie przekracza 5. Doskonałe są te środki do higieny intymnej, który zawierają pałeczki kwasu mlekowego. Ich obecność przyczynia się do utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej.

Przypadłości intymne nie wymagają pomocy specjalisty

To jeden z groźniejszych mitów. Trzeba pamiętać, że dolegliwości intymnych nigdy nie należy leczyć samodzielnie. Tylko lekarz jest w stanie stwierdzić, co jest podłożem problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Próba leczenia domowymi metodami może jedynie pogorszyć sytuację i zaostrzyć problem.

Szczepienie przeciwko HPV sprawia, że nie trzeba już wykonywać cytologii

To stosunkowo nowy mit, który pojawił się wraz z możliwością zaszczepienia przeciwko wirusowi HPV. Trzeba pamiętać, że nawet te panie, które zdecydowały się zaszczepić, nie mogą rezygnować z wykonywania regularnej cytologii. Wirus HPV odpowiada bowiem jedynie za około 70% zachorowań.

Przedstawione mity to oczywiście jedynie część tego, z czym można się zetknąć. Warto pamiętać, że wiele mitów odbija się bardzo negatywnie na zdrowiu intymnym kobiety. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *