Trujące rośliny, czyli na co uważać w ogrodzie

Urządzając ogród, trzeba pamiętać, że niektóre rośliny są silnie trujące. Zachwycają urodą, ale mogą stanowić ogromne zagrożenie dla naszych dzieci oraz zwierząt. Na jakie rośliny uważać? Z czego lepiej zrezygnować w swoim ogrodzie, aby wszyscy jego bywalcy mogli być bezpieczni?

Do popularnych, a jednocześnie trujących roślin zalicza się między innymi:

  • konwalię majową;
  • bieluń;
  • naparstnicę purpurową;
  • złotokap zwyczajny;
  • miłek wiosenny;
  • trzmielinę pospolitą;
  • cis

Konwalia majowa to roślina, którą cenimy za piękne, niezwykle delikatne kwiaty wydzielające silny zapach. Trzeba jednak pamiętać, że spożycie kwiatów czy owoców może okazać się tragiczne w skutkach. Już samo wypicie wody, w której stała roślina, może przynieść katastrofalne konsekwencje.

Naparstnica purpurowa wywołuje silne bóle brzucha, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, biegunkę, wymioty. Najgroźniejsze są jednak objawy ze strony układu sercowo–naczyniowego. Może dojść do bardzo niebezpiecznego dla zdrowia skurczu naczyń wieńcowych, dusznicy oraz sinicy. Ciekawym jest fakt, że wyciąg z naparstnicy jest składnikiem wielu leków nasercowych. Podobnie jest z miłkiem wiosennym, który znajduje się w wielu lekach o działaniu moczopędnym i uspokajającym. Jednocześnie jest to roślina o silnie trującym działaniu i nigdy nie należy sięgać po nią samodzielnie.

Trzmielina pospolita może wywołać silne zaburzenia pracy serca oraz paraliż. Konsekwencją może być śmierć. Przyjmuje się, że śmiertelne jest spożycie już trzydziestu pięciu owoców.

Najbardziej niebezpieczną częścią rośliny są na ogół owoce. To w nich znajduje się najczęściej najwięcej szkodliwych substancji. Poza tym to właśnie owoce – z uwagi na piękny wygląd – najsilniej kuszą zarówno dzieci, jak i zwierzęta. Nie wszystkie części roślin są dla nas zagrażające. Doskonałym tego przykładem są pomidory. Ich liście zawierają substancje zagrażające, a przecież owocami zajadamy się od wieków.

Ci, którzy mają małe dzieci oraz zwierzęta powinni poważnie zastanowić się zanim w ich ogrodzie pojawią się rośliny trujące. Czasami lepiej zrezygnować z pięknych konwalii czy bajecznej naparstnicy, zapewniając bezpieczeństwo naszym podopiecznym. To najlepszy sposób na uniknięcie poważnych problemów, które mogą przecież zakończyć się prawdziwą tragedią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *