Pasternak: zapomniana roślina, którą warto mieć w ogrodzie

Osoby decydujące się na założenie warzywnika bez wątpienia powinny zwrócić uwagę również na pasternak. To dawno zapomniana roślina, która ma mnóstwo zastosowań. Podobna do pietruszki może dostarczyć nam niesamowitych walorów smakowych. Poznajmy pasternak nieco bliżej.

Pasternak jest rośliną, która w stanie dzikim rośnie na terenie Azji, Nowej Zelandii oraz Australii. Spotykany jest także w Europie. Bardzo mało osób wie, że roślina ta na terenie naszego kraju roślinie dość powszechnie w rowach przy polach uprawnych, wilgotnych łąkach oraz na tak zwanych miedzach. Historia tej rośliny sięga aż do okresu starożytności. Dopóki w Europie nie pojawił się ziemniak oraz marchew pasternak cieszył się ogromną popularnością. Na terenie naszego kraju pasternak był szczególnie ceniony od XII aż do XVI wieku. Kiedy jednak królowa Bona sprowadziła do nas włoszczyznę, pasternak popadł w niełaskę.

Pasternak jest warzywem, które doskonale zastępuje ziemniaki. Charakteryzuje się nieco orzechowym smakiem oraz aromatem. Niektórzy porównują go do marchwi, inny mówią, że smakuje zupełnie inaczej. Świetnie sprawdza się jako dodatek do głównego dania. Można przygotować z niego również wyśmienitą zupę krem. Z pokrojonego na plasterki korzenia pasternaku można również przygotować pyszne i naprawdę zdrowe chipsy, które można pokrywać na przykład podczas oglądania ulubionego filmu.

Jak odróżnić pietruszkę od pasternaku? Warzywa te są do siebie podobne jedynie na pierwszy rzut oka. Odróżnia je przede wszystkim zapach. Pasternak ma również wyjątkowo obfitą – dużo bardziej od pietruszki – nać.

Uprawa pasternaku jest naprawdę bardzo prosta. Nasiona wysiewa się na głębokość około dwóch centymetrów. Z uwagi na duże rozmiary nie jest to trudne. Aby uniknąć konieczności późniejszego przerywania wschodów, nie należy wysiewać ich zbyt gęsto. Pasternak tworzy bardzo duże korzenie, których wykopane po przymrozkach może być bardzo trudne. Dlatego zbiór przeprowadzamy jesienią, jeszcze zanim temperatura zacznie mocno spadać. Używamy do tego wideł z zaokrąglonymi końcami, co zapobiegnie uszkodzeniu warzywa.

Pasternak jest warzywem naprawdę smacznym. Możliwości jego zastosowania jest wiele. Warto więc zdecydować się na jego uprawę mimo tego, że na wieki o nim zapomnieliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *