Jak wyczyścić trudne plamy

Chyba każdemu z nas zdarzyło się zabrudzenie rozmaitych powierzchni. Nie da się tego uniknąć. Trzeba jednak wiedzieć, jak z poszczególnymi rodzajami plam sobie radzić. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby, które pozwolą na usunięcie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń.

Piekarnik

Bardzo często osadza się nam spalenizna i niezwykle lepki, klejący się brud. Jak się pozbyć takiego zabrudzenia? Aby czyszczenie było prostsze, wstawiamy do piekarnika naczynie wypełnione wodą. Następnie ustawiamy temperaturę 180 stopni oraz włączamy termoobieg. Po upływie około kwadransa brud zmięknie, co sprawi, że jego usunięcie stanie się o wiele prostsze. Warto pamiętać, aby do czyszczenia piekarnika nie używać chemii. Idealnie sprawdza się papka, którą przygotujemy z wody oraz zwykłej sody oczyszczonej. Nie należy wówczas obawiać się, że chemiczny zapach będzie długo utrzymywał się w piekarnika i będzie wchłaniany przez przyrządzone w nim potrawy.

Kuchenka

Podczas gotowania brudzą się ruszty. Ich wyczyszczenie często jest bardzo trudne. Aby usunięcie brudu stało się prostsze, owijamy brudne miejsca szmatką zmoczoną w occie. Pozostawiamy na mniej więcej godzinę. Po tym czasie brud  w zasadzie odchodzi sam. Nie ma potrzeby szorowania rusztów.

Armatura łazienkowa

W łazience bardzo często tworzy się kamień. Aby usunąć go bez problemu, wystarczy na miejsca pokryte kamieniem położyć kompres z octu. Zadziała tak samo skutecznie, jak w przypadku rusztów kuchenki. Rdzę, która również często tworzy się na armaturze łazienkowej, można usunąć za pomocą soku z cytryny. Sprawdza się także papka przygotowana z wody oraz proszku do pieczenia.

Fugi

Coraz częściej znajdują się nie tylko w łazience, ale również kuchni, przedpokoju, a nawet salonie. Na fugach często pojawiają się wykwity z pleśni. Zamiast decydować się na wymianę fug, warto postawić na zwykłą sodę oczyszczoną. Przygotowana z niej papka doskonale usunie z fug wszystkie zabrudzenia, pozostawiając je idealnie czyste.

Dywan

Często można dostrzec na nim plamy z jedzenia. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy w domu są małe dzieci. Zamiast sięgać po płyn do prania dywanów lepiej jest zastosować zwykły płyn do mycia naczyń. Działa on o wiele skuteczniej. Płyn wcieramy w zabrudzone miejsca za pomocą gąbki. Następnie pozostawiamy na około godzinę, po czym spłukujemy. Aby na dywanie nie powstały zacieki, brzegi plamy posypujemy mąką ziemniaczaną. Tani i naprawdę skuteczny sposób.

Przedstawione sposoby usuwania zabrudzeń doskonale sprawdzą się w każdym domu. Są tanie i naprawdę bezpieczne. Bez obaw można stosować je nawet w tych domach, w których mieszkają osoby chore na astmę czy zmagające się z alergią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *