Jak suszyć i przechowywać zioła

Coraz częściej stawiamy na naturę. Nie brakuje osób, które cenią sobie zioła: ich wspaniały aromat oraz niezwykłe właściwości. Zamiast kupować zioła w sklepie warto postawić na własną uprawę. Podpowiadamy jak suszyć oraz przechowywać zioła, aby jak najdłużej cieszyć się ich wspaniałym aromatem.

Wszystko rozpoczyna się od zbioru ziół, który musi być przeprowadzany o odpowiedniej porze i w sprzyjających warunkach. Zioła zbieramy jeszcze zanim rośliny zdążą zakwitnąć. Na początku kwitnienia zbiera się jedynie lebiodkę, tymianek oraz majeranek. W tym okresie zioła mają najwięcej aromatu. Nigdy nie powinno się zbierać ziół już po przekwitnięciu. Zioła zbieramy zawsze w pogodne dni. Najlepiej robić to wczesnym popołudniem. Wówczas nie ma już rosy, co sprawi, że nasze zioła nie będą narażone na zapleśnienie w procesie suszenia. Nigdy nie obrywamy ziół. Ścinamy je, używając do tego celu ostrych nożyczek, noża bądź sekatora. Dzięki temu nie uszkodzimy ich.

Zioła, które ścięliśmy, rozkładamy w ciepłym pomieszczeniu na papierze bądź ściereczce. Układając je, uważamy, aby się ze sobą nie stykały. Po około dwudziestu czterech godzinach związujemy je w pęczki, które następnie wieszamy w przewiewnym i suchym miejscu. Łodygi zawsze powinny znajdować się u góry. Zioła najlepiej schną w temperaturze od 20 do 35 stopni. Nigdy nie należy umieszczać ich w miejscu, które jest silnie oświetlone. Światło sprawi bowiem, że zioła stracą tak cenne olejki eteryczne. Mogą również stracić swój ładny kolor. W przypadku niesprzyjającej pogody, zioła można bez przeszkód wysuszyć w piekarniku. Trzeba jednak pamiętać, aby temperatura nie była wyższa jak 35 stopni. Zioła są dostatecznie wysuszone, kiedy bez przeszkód można pokruszyć je w palcach.

Zioła należy przechowywać w szczelnych pojemnikach. Najlepiej sprawdzają się te szklane oraz ceramiczne. Warto umieszczać w nich zioła w całości. Dzięki temu zachowają więcej cennych olejków eterycznych, które odpowiedzialne są za ich zapach. Całe zioła można przechowywać nawet półtora roku. Te, które pokruszyliśmy około pół roku krócej.

Z ususzonych ziół można bez przeszkód przygotowywać rozmaite mieszanki. I tak świetnie komponują się ze sobą na przykład nagietek, lawenda, rumianek, róża i werbena.

Z ziół przygotować można pełne aromatu sole do kąpieli, woreczki do szafy odstraszające wole, ozdobne wianki do kuchni czy dekoracyjne potpourri. Wszystko uzależnione jest od naszej fantazji. Na uwagę zasługuje fakt, że będą to produkty w pełni naturalne, które w żaden sposób nie odbiją się na naszym zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *