Idealna lodówka

Sprzętem, bez którego dzisiaj większość z nas w ogóle nie wyobraża sobie funkcjonowania jest lodówka. Znaleźć ją można w każdej kuchni. Wybór lodówek w sklepach jest na chwilę obecną ogromny. Łatwo się więc pogubić. Podpowiadamy jakie funkcje warto mieć w swojej lodówce oraz w jakich miejscach lodówki układać poszczególne produkty.

Bezobsługowe rozmrażanie

Producenci bardzo często określają je jako „No Frost”. Ta funkcja sprawia, że na ściankach lodówki nie będzie gromadził się szron, który powoduje zwiększone pobieranie energii elektrycznej przez lodówkę.

Komora 0

To szuflada o tak zwanej przedłużonej świeżości. Z uwagi na panującą w niej niższą temperaturę umieszczone w niej produkty dłużej zachowują świeżość.

Szybkie mrożenie

To funkcja, z której korzystamy głównie latem. Sprawdza się doskonale wtedy, kiedy zamierzamy zamrażać świeże warzywa i owoce.

Tryb wakacyjny

Szczególnie cenny w przypadku osób często wyjeżdżających. Jeśli nie możemy w ogóle wyłączyć lodówki, wystarczy ustawić jej pracę na tryb wakacyjny. Temperatura w jej wnętrzu nieco się podniesie, co wpłynie na mniejszy pobór prądu. Trzeba pamiętać, że z funkcji tej można korzystać, jeśli w lodówce znajduje się niewiele produktów, a nieco wyższa temperatura w żaden sposób im nie zaszkodzi.

Alarm

To funkcja idealna dla zapominalskich. Kiedy nie domkniemy drzwi lodówki, urządzenie nam to zasygnalizuje. Dzięki temu lodówka nie zwiększy poboru prądu, a temperatura w jej wnętrzu nie zacznie się podnosić.

Ochrona przed bakteriami

Coraz więcej nowoczesnych modeli wyposażonych jest w specjalną powłokę bądź filtr. Chronią one wnętrze lodówki przed namnażaniem się bakterii.

Pojemność

Kupując lodówkę, zawsze należy brać pod uwagę również jej pojemność. Zawsze należy uwzględniać liczbę osób, które z lodówki będą korzystały. Dla jednej osoby w zupełności wystarczy lodówka o pojemności stu dwudziestu litrów. Na każdą kolejną osobę należy dodać trzydzieści litrów pojemności. To sprawdzona metoda, która pozwala idealnie dopasować lodówkę do liczby członków rodziny.

Klasa energetyczna

To kolejny istotny czynnik, który trzeba uwzględnić podczas zakupu lodówki. Trzeba pamiętać, że im wyższa będzie klasa energetyczna, tym mniej prądu będzie zużywała lodówka. Najlepsze są modele z klasy A. Ostatnio producenci dość mocno je jednak różnicują. I tak można wybierać między modelami o klasie energetycznej:

  • A+;
  • A++;
  • A+++.

Im wyższa klasa energetyczna lodówki, tym więcej urządzenie kosztuje. Warto jednak wiedzieć, że warto zakupić model zużywający mniej prądu. To bowiem właśnie lodówka generuje znaczną część rachunku za światło.

Głośność

Poziom hałasu emitowanego przez lodówkę ma ogromny wpływ na komfort użytkownika. Liczy się to przede wszystkim wtedy, kiedy kuchnia otwarta jest na salon. Duży hałas może skutecznie utrudniać chociażby oglądanie telewizji.

Aby zwiększyć trwałość żywności w lodówce, należy pamiętać o tym, aby produkty żywnościowe układać na odpowiednich półkach. Na górnej półce można umieszczać ciasta, otwarte dżemy, soki. Półka środkowa to idealne miejsce dla jaj, masła, jogurtów oraz sera. Dolna półka to miejsce, w którym należy przechowywać mięso, wędlinę oraz ryby. W szufladach przechowujemy warzywa i owoce. Półki znajdujące się na drzwiczkach są dobrym miejscem do przechowywania musztardy, ketchupu oraz rozmaitych sosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *